Profilaktyka kontuzji - utwory wybrane :)

Nie jesteśmy w stanie zapobiegać wszystkim możliwym kontuzjom w 100%, ale możemy zrobić naprawdę sporo, aby ryzyko kontuzji zminimalizować. Na początek roku kilka sugestii, które pozwolą trenować bezpieczniej i efektywniej! Zapraszamy 😃

Zainwestuj w porządny bikefitting

Dobrze dobrana pozycja na rowerze nie tylko pozwoli na możliwie bezpieczne trenowanie, ale zobaczysz też różnice w komforcie jazdy, zdolności do generowania mocy oraz aerodynamice. Kiedy najlepiej zaplanować wizytę? Zazwyczaj zalecamy bikefitting kilka tygodni po rozpoczęciu przygotowań do nowego sezonu i kilkanaście tygodni przed rozpoczęciem ważnych startów. Wtedy z jednej strony będziesz już „objeżdzona/y”, a z drugiej strony zostanie Ci sporo czasu, żeby przyzwyczaić się do wprowadzonych zmian. Dla większości naszych podopiecznych oznacza to luty lub marzec.

Regularnie wymieniaj buty do biegania na nowe

Jeszcze kilkanaście lat temu producenci zalecali wymianę butów treningowych co 1000 kilometrów, ale przekroczenie zalecanego kilometrażu nawet dwukrotnie zazwyczaj uchodziło na sucho. Jeszcze kilka lat temu większość butów treningowych pozwalała w miarę bezpiecznie dobić do 1000 kilometrów, ale później jakość amortyzacji ulegała wyraźnemu pogorszeniu. W 2020 długość życia butów biegowych jest jeszcze krótsza - często buty nie nadają się do ambitnego trenowania już po 400-600 kilometrach w przypadku obuwia treningowego i 100-200 kilometrach w przypadku obuwia startowego. Wielu triathlonistów z dużym doświadczeniem i solidnym stażem cały czas tkwią mentalnie w realiach sprzed kilku lub kilkunastu lat, kiedy jedna para butów treningowych i jedna para butów startowych na cały sezon zazwyczaj załatwiała sprawę. Niestety w 2020 nie ma już tak dobrze i w kwestii zużycia obuwia musimy być zdecydowanie bardziej uważni i skrupulatni!

Wykorzystuj zabiegi odnowy biologicznej

Wariant idealny - cotygodniowy masaż lub sesja terapii manualnej z fizjoterapeutą… zawsze miło pomarzyć 😃 Wariant optymalny - kąpiel solankowa raz w miesiącu, wizyta u fizjoterapeuty raz w miesiącu, regularne rolowanie dwa do trzech razy w tygodniu. Warto zainteresować się technikami relaksacyjnymi oraz ćwiczeniami rozluźniającymi opartymi o metody zaczerpnięte z jogi i medytacji. Do najpopularniejszych należą m.in. trenining autogenny Schulza oraz metod Jacobsona. Obydwie techniki obniżają napięcie układu nerwowego, zmniejszają wydzielanie kortyzolu oraz przyspieszają powysiłkową regenerację mięśni.

Zadbaj o właściwe przygotowanie motoryczne

Uprawianie triathlonu nie wymaga wyjątkowego przygotowania motorycznego, wystarczy umiarkowana sprawność fizyczna. Jednak z naszego doświadczenia wynika, że dla większość age-grouperów to stan równie pożądany, co odległy 😃 Lata spędzone za biurkiem mają kolosalne znaczenie, a sam trening triathlonowy nie jest najefektywniejszym sposobem na przywrócenie niezbędnego potencjału ruchowego. Najpilniejsze obszary dla większości triathlonowej populacji? Stabilność tułowia, mobilność obręczy biodrowej i barkowej, mobilność odcinka piersiowego kręgosłupa, aktywacja i wzmacnianie mięśni pośladkowych oraz wzmacnianie zginaczy uda (dwugłowy, półbłoniasty i półścięgnisty). Już dwie krótkie fsesje tygodniowo robią ogromną różnicę. Systematycznie i regularnie, przez 50 tygodni w roku 😃

Powyższy artykuł pochodzi z naszego newslettera. Jeśli jeszcze się nie zapisałeś to możesz zrobić to tutaj. W środku znajdziesz treningowe porady i wskazówki, ciekawostki z życia naszej społeczności oraz informacje o organizowanych przez nas wydarzeniach i programach. Zapraszamy!!!

profkontuzjitrin

Nasi partnerzy