„Mobility & Stability Concept” – relacja z warsztatu

Różne są sposoby na spędzenie jesiennej soboty. W miniony weekend TRINERGY zorganizowało całodzienny warsztat „Mobility & Stability Concept”. Zajęcia były tak intensywne, że z trudem udało się znaleźć kilka minut na chwilę oddechu, ale nikt nie narzekał (przynajmniej głośno), bo okazało się, że nawet najbardziej wysportowani uczestnicy mają duuużo do poprawy w funkcjonowaniu układu motorycznego.

Prowadzący warsztat, Artur Lubas - fizjoterapeuta funkcjonalny, trener przygotowania motorycznego i Tomasz Kowalski - trener sportów wytrzymałościowych w TRINERGY, wykorzystali zarówno własne, bogate doświadczenie w pracy z zawodnikami, jak i najnowsze badania naukowe oraz analizę najlepszych praktyk w zakresie treningu funkcjonalnego i motorycznego. 
Głównym założeniem warsztatu było zaproponowanie spójnego programu opartego o dwa podstawowe wymiary funkcjonowania układu motorycznego – mobilność i stabilność. Przez ich pryzmat ocenia się siłę i napięcie poszczególnych grup mięśniowych, ograniczenia ruchowe, koordynację nerwowo-mięśniową, efektywność wzorców ruchowych oraz obciążenia wynikające z toru ruchów stawowych. Wszystkie te czynniki wpływają na możliwości wysiłkowe organizmu, ekonomię i technikę ruchu oraz ryzyko kontuzji.
 
IMG_2985
 
Warsztaty rozpoczęły się, jak to większość warsztatów, od części teoretycznej, która okazała się, wbrew obawom uczestników, interesująca. Wszak przed przystąpieniem do oceny stanu motorycznego i ćwiczeń praktycznych związanych z mobilnością i stabilnością, zrozumienie istoty tematu, podstawowej terminologii i założeń treningowych okazało się niezbędne.
Różnice w podejściu treningowym w Polsce i na świecie, modele medyczno-sportowe, cykle regeneracyjne, taśmy anatomiczne, mięśnie fazowe i toniczne (ręka w górę kto wie, które to są i do czego służą), istota fundamentalnych cech motorycznych - to tylko kilka „haseł”, które przed uczestnikami warsztatu nie mają już tajemnic.
 
IMG_2989

Po części teoretycznej przyszła pora na… ewaluację i alignment. Brzmi trochę groźnie, ale krótko mówiąc, była to ocena postawy oraz efektywności wzorców ruchowych. Dla uczestników była to najmniej przyjemna część warsztatu. A właściwie wiedza na temat własnego ciała, jaką zdobyli w czasie ocen była mało przyjemna. Okazało się, że wszyscy mają problemy z prawidłową postawą, zakresem ruchów, stabilnością i…. długo można wymieniać różne wykryte dysfunkcje. Wniosek jest taki, że każdy ma nad czym pracować.
 
IMG_2984
 
IMG_3010

Ta świadomość spowodowała, że do ćwiczeń praktycznych wszyscy podeszli bardzo sumiennie. Był rolling, stretching statyczny i dynamiczny, Mobility Drills – ćwiczenia mobilnościowe, core – praca nad siłą i stabilnością tułowia.
 
IMG_3017
 
IMG_3007
 
IMG_3001

Na koniec jeszcze każdy dowiedział się, że jest ektomorfikiem, endomorfikiem, albo mezomorfikiem (to są typy somatyczne) oraz jakie ma to znaczenie w pracy nad mobilnością, a także jakie jest miejsce pracy nad mobilnością i stabilnością w planach treningowych.
 
IMG_3020
 
IMG_3015

Teraz pozostaje już tylko zdobytą wiedzę zastosować w praktyce i przekonać się, jak bardzo zmiany w zakresie motoryki potrafią przełożyć się na wzrost wyników sportowych oraz ograniczyć ryzyko wystąpienia przeciążeń i urazów.

Nasi partnerzy